Kamieniarz
KAMIENIARZ
Kamieniarz należy do zawodów o szerokim zakresie pracy – od obróbki kamienia poprzez montaż wyrobów aż po renowację i konserwację kamiennych elementów architektonicznych. Innym rodzajem pracy kamieniarza jest produkcja wyrobów łupanych, klinowanych i groszkowanych: kamień murowy, kostka brukowa, krawężniki i formaki.
Zadaniem kamieniarza w zakresie montażu i osadzania elementów kamiennych jest przygotowanie podłoża, zapraw, klejów i różnych elementów kotwiących. Elementy kamienne montowane są na budynkach, budowlach drogowych, placach, chodnikach, cmentarzach, mostach, wiaduktach itp.
Kolejnym rodzajem prac kamieniarskich jest wykonywanie napraw oraz odtwarzanie, konserwacja kamiennych elementów architektonicznych w zabytkowych obiektach budowlanych. Kamieniarz musi znać metody zabezpieczania kamienia przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz znać przeznaczenie środków do konserwacji i czyszczenia kamienia.
Zajęcia praktyczne odbywają się u pracodawcy:
w klasie I – 2 dni, w klasie II – 2 dni, w klasie III – 2 dni w I półroczu i 3 dni 2 II półroczu
Egzaminy po zakończeniu edukacji:
Młodociani pracownicy w zawodach rzemieślniczych, których pracodawcy są rzemieślnikami, zdają egzamin czeladniczy w Cechu.
Młodociani pracownicy w zawodach rzemieślniczych, których pracodawcy nie są rzemieślnikami (np. spółdzielnie, spółki z.o.o), zdają egzamin z kwalifikacji w szkole.
Kwalifikacja:
Wykonywanie robót kamieniarskich (BUD.04).