TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU – NAJLEPSZE OGRODY
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
Przygotowuje, urządza, planuje i pielęgnuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich. Wyznacza miejsca i wybiera rośliny do zakładania trawników, łąk, rabat bylinowych, nasadzeń drzew i krzewów. Nadzoruje pielęgnację parków, ogrodów, starodrzewu, a także produkuje rośliny ozdobne i materiał szkółkarski oraz nadzoruje podległych pracowników. W poszczególnych etapach realizacji i konserwacji terenów zieleni posługuje się dokumentacją projektową narysowaną odręcznie oraz sporządzoną w programach komputerowych. Przygotowuje receptury mieszanek ziem ogrodowych, torfu i nawozów mineralnych. Rekultywuje tereny zdegradowane, wyznacza drzewa do karczowania i ścinania itp. Prowadzi doświadczenia i obserwacje w programach jednostek naukowo-badawczych, opracowuje ekspertyzy dendrologiczne.
Podczas nauki w szkole na niżej wymienionych przedmiotach uczeń nabywa umiejętność:
- wykonywania rysunków odręcznych,
- rozpoznawania roślin ozdobnych,
- projektowania, planowania i zakładania różnorodnych terenów zieleni,
- projektowania i wykonywania małej architektury ogrodowej,
- pielęgnowania już istniejących ogrodów.
Przedmioty w kształceniu zawodowym:
historia ogrodów, rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu, pielęgnacja obiektów architektury krajobrazu, projektowanie obiektów architektury krajobrazu, konserwacja obiektów architektury krajobrazu, budowa i konserwacja obiektów architektury krajobrazu, bezpieczeństwo i higiena pracy, język obcy zawodowy,
Pracownie w kształceniu zawodowym:
pracownia budowy i konserwacji obiektów architektury ogrodowej, prace w obiektach architektury krajobrazu, pracownia rysunku odręcznego, pracownia urządzania i pielęgnacji terenów zieleni.
Praktyka zawodowa w klasie III i IV – 4 tygodnie w zakładzie pracy.
Egzaminy z kwalifikacji:
1.Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu (OGR03).
2.Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu (OGR04).