Aktualności
Świąteczne Drezno i My
Bardzo wczesnym rankiem, 2 grudnia 2019r., grupa uczniów Centrum wyruszyła na wycieczkę do Drezna. Już podczas podróży do stolicy Saksonii usłyszeliśmy wprowadzenie pani przewodnik na temat kultury i historii kraju do którego zmierzaliśmy.
Naszą wizytę w Dreźnie zaczęliśmy od zwiedzania mleczarni Pfunds Molkerei założonej w roku 1880. Jest to „najpiękniejsza mleczarnia świata” – tak brzmi wpis w księdze rekordów Guinessa. Dziś w starej mleczarni można oprócz mleka i wielu gatunków sera kupić kosmetyki i słodycze na bazie mleka oraz wiele pamiątek. Tuż obok mleczarni znajduje się sklep z musztardami, gdzie można spróbować i kupić musztardy wszelkiego rodzaju np. z orzechami, koperkiem, mango czy jabłkiem.
Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta, a Drezno ma się czym pochwalić. Byliśmy na Theatrplatz z piękną operą Sempera, następnie zobaczyliśmy Pałac Zwinger wzniesiony dla króla Augusta II Mocnego, kościół Hofkirche, Pałac Taschenberg, podarowany przez króla hrabinie Cosel. Podczas zwiedzania zachwycił nas Furrstenzug, czyli „pochód Wettynów”. Jest to najdłuższy porcelanowy obraz na świecie, który liczy 101m długości i składa się z 25.000 płytek z porcelany miśnieńskiej. Spacerowaliśmy też wzdłuż Łaby i zobaczyliśmy kolejny projekt Gottfrieda Sempera – Nową Synagogę. Następnie przeszliśmy na Neumarkt aby podziwiać Frauenkirsche – kościół Marii Panny uznawany za najważniejszy symbol Drezna. Odwiedziliśmy także drezdeńskie muzeum Grϋnes Genὃlbe. Zbiory muzeum zawierają m.in. bardzo ciekawą kolekcję wyrobów jubilerskich; ciekawostką jest na przykład pestka wiśni, w której wyrzeźbiono 185 ludzkich twarzy czy też naczynia wykonane z muszli i orzechów kokosowych.
Późnym popołudniem, gdy już się ściemniało na najstarszy w Niemczech, w tym roku obchodzony po raz 585 jarmark bożonarodzeniowy. Przepiękne dekoracje, bajeczne karuzele, tysiące światełek, ręcznie robione dekoracje oraz zapachy tradycyjnych potraw i świąteczna oprawa muzyczna pozwoliły nam poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Aleksandra Wieczorek
0 comments