Aktualności
Wykręć numer białaczce i zostań superbohaterem
„Wykręć numer białaczce i zostań superbohaterem” czyli komórkomania, to akcja zorganizowana przez CKZiU nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, do której włączyli się uczniowie naszej szkoły. Jedenastu uczniów Budowlanki i Gastronomika zostało potencjalnymi dawcami komórek macierzystych DKMS. Pozostali czekają na ukończenie 18 roku życia i również planują przyłączyć się do akcji.
Krótka historia DKMS
DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Rodzina chorej kobiety chciała zrobić wszystko, aby ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Niestety w tamtych czasach w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 niespokrewnionych Dawców. Rodzina Mechtild zmobilizowała wszelkie siły wśród znajomych i przyjaciół, aby zdążyć z pomocą. Z inicjatywy dr Petera Harf’a (męża Mechtild) oraz jej lekarza, dr Gerharda Ehningera, powstał DKMS (Fundacja Dawców Szpiku Kostnego).
Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 8,6 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), w Polsce (2008), Wielkiej Brytanii (2013) i Chile (2018).
W ciągu 27 lat szansę na życie chorym na nowotwory krwi podarowało ponad 74 tysięcy dawców z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 20 Dawców DKMS.
A jak to wygląda w Polsce…
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako organizacja pożytku publicznego, w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia i jest największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju. Prowadzi głównie działania mające na celu edukację społeczną w zakresie szerzenia idei dawstwa szpiku oraz rejestruje potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwór krwi, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Jednak, aż co piąty polski Pacjent nie może znaleźć swojego Dawcy, dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby, gotowe do podzielenia się cząstką siebie.
W akcji DKMS „Pokonajmy Razem Nowotwory Krwi” uczestniczyli: Kamila Osadnik, Dominik Barabasz, Dominika Wnęk, Patryk Fichna, Michał Konik, Sylwia Banowska, Patryk Szynol, Ewelina Kaszny, Zuzanna Gruszka, Klaudia Morcinek, Kamila Sczepanek, Wiktoria Paniczyk, Izabella Szramowska, Dominik Wojtek, Żaneta Kostka, Marek Kopiec, Julia Fiegler, Mateusz Wycisk, Julia Ber, Emilia Krupa, Laura Mosler, Dominika Machnik, Simona Łubik oraz Weronika Kłos.
Bardzo dziękujemy młodzieży naszej szkoły za zaangażowanie, a Grzegorzowi – uczniowi Mechanika za możliwość włączenia się do akcji. Poniżej wypowiedź dwóch uczestników akcji: „O akcji DKMS dowiedzieliśmy się w naszej szkole. Zobaczyliśmy film opowiadający historię chłopaka, który stał się dawcą i uratował życie młodej kobiecie. Wtedy zdecydowałam się na udział w akcji. Mateusz również chciał się zaangażować, ale potrzebował chwilę na zastanowienie się. Rejestracja nie trwała długo a pobranie materiału genetycznego nie było bolesne. Dzięki pobranym próbkom będzie możliwe odnalezienie bliźniaka genetycznego, który potrzebuje pomocy. Oboje mamy nadzieję, że wkrótce zadzwoni do nas ktoś z fundacji i będziemy mogli pomóc” (Julka i Mateusz).
Betnerowicz Katarzyna
Pedagog CKZiU nr 1 w Raciborzu
0 comments