Mobilność uczniów
Grupa 14 najlepszych uczniów klas trzecich w zawodzie technik logistyk i technik spedytor z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu odbyła miesięczny staż w hiszpańskich przedsiębiorstwach.
Wyjazd ten był częścią projektu realizowanego przez Centrum pt. „Nowe doświadczenia zawodowe uczniów i nauczycieli w Niemczech i Hiszpanii”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie swoje praktyki odbywali w przedsiębiorstwach na południu Hiszpanii w prowincji Jaen w Ubedzie. Miejsce to słynie z uprawy drzewek oliwnych, których jest tam aż 68 milionów (więcej niż w całej Grecji i Włoszech).
Młodzież przed wyjazdem uczestniczyła w zajęciach z języka hiszpańskiego, na których poznali podstawowe słownictwo oraz kulturę hiszpańską. Uczniowie zrealizowali też bogaty program kulturowy: odwiedzili Granadę – z najczęściej odwiedzanym miejscem w Hiszpanii – Alhambrą, Malagę i słynną plażę miejską Malaqutę oraz malownicze miasteczko Baeza. Poznali ponadto tajniki flamenco. Na zainicjowanym przez organizację przyjmującą spotkaniu z lokalną młodzieżą uczniowie mieli okazję poznać i porozmawiać z rówieśnikami z jednej ze szkół w Ubedzie.
Na praktyce młodzież zajmowała się głównie dokumentacją magazynową, systemem znakowania RFID i zarządzaniem cyklem dostaw do magazynu. Praktykę odbywali w przedsiębiorstwach z różnych branż: spożywczej, odzieżowej, RTV i AGD oraz motoryzacyjnej.
Nad prawidłowym przebiegiem praktyki czuwała organizacja przyjmująca Euromind oraz opiekunowie praktyk oddelegowani z Polski.
Więcej szczegółów i zdjęć mogli Państwo śledzić na FB
Prezentacja uczestników mobilności – kilknij
Paweł Ptak
Mobilność techników organizacji reklamy w Chemnitz
W piątek, 3 marca 2017r., nasza młodzież zakończyła praktykę zawodową w Chemnitz (Niemcy) w ramach projektu realizowanego przez Centrum pt. „Nowe doświadczenia zawodowe uczniów i nauczycieli w Niemczech i Hiszpanii”. Po nawiązaniu wielu przyjaźni i zdobyciu wielu doświadczeń zawodowych pora wrócić do domu.
Trwające miesiąc praktyki miały na celu przygotowanie uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu do zawodu Technika Organizacji Reklamy. Uczniowie pracowali w programach graficznych, a także poznawali historię marketingu oraz przydatne w swoim zawodzie informacje. Oprócz zajęć, uczniowie zwiedzili także Lipsk, Drezno i Zwickau oraz muzeum druku, sztuki i muzeum Augusta Horcha. Jak sami uczniowie potwierdzają zajęcia były prowadzone w bardzo przyjaznej atmosferze oraz w profesjonalnych warunkach. Na koniec praktyk każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia zagranicznych praktyk.
Całą szczegółową relację można przeczytać na ich fanpage’u :
Staż ekonomistów w Chemnitz
Nasza młodzież zakończyła praktykę zawodową w Chemnitz (Niemcy) w ramach projektu realizowanego przez Centrum pt. „Nowe doświadczenia zawodowe uczniów i nauczycieli w Niemczech i Hiszpanii”.
Mieliśmy także okazję, by zapoznać się z zasadami funkcjonowania Archiwum Miejskiego w Chemnitz. Pogoda znacznie się poprawiła, dzięki czemu mogliśmy wybrać się nad pobliskie jezioro i zintegrować nie tylko wewnątrz naszej klasy, ale także z innymi uczestnikami praktyk FuU Sachsen, także zza granicy. Piątek był pełen wrażeń, ponieważ mogliśmy zobaczyć 3 piętra pełne historii i archeologii w Muzeum Archeologicznym w Chemnitz. Razem z naszą koordynatorką Saskią nagraliśmy tam krótki Mannequin Challenge, który jest dostępny na naszej facebookowej stronie „Nowe doświadczenia zawodowe uczniów i nauczycieli w Niemczech i Hiszpanii”.
W weekend zaś pociągiem wybraliśmy się do Zwickau, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji (August Horch Museum). Duża ilość samochodów bardzo zainteresowała naszych chłopaków, dla dziewczyn sporą atrakcją były oczywiście zakupy.
Trzeci tydzień naszych zagranicznych zmagań był niebywale produktywny. Intensywne zajęcia opierały na prowadzeniu działalności w wirtualnie utworzonej firmie, podczas której nie brakowało elementów gry i zabawy, już Pan Schreiner wie jak połączyć przyjemne z pożytecznym, jest specjalistą w tej dziedzinie. Nasze zaangażowanie i współpraca przyczyniły się do zrealizowania zakładanego celu. Działając w grupie, udało nam się bez problemu stworzyć skutecznie działający mechanizm, który wpłynął na sprawne funkcjonowanie firmy.
Przybyliśmy również z wizytą do Drezna, gdzie mogliśmy poznać koncepcję działania Saksońskiego Landtagu od środka, przebywając także w sali plenarnej, która z pewnością wywołała na wszystkich ogromne wrażenie.
Dzięki dopisującej nam pogodzie, w godzinach popołudniowych mogliśmy dokładniej zapoznać się z krajobrazem i kulturą Chemnitz, z czego oczywiście skorzystaliśmy. Przed nami ostatni tydzień. Mamy nadzieję, że ostatnie chwile będą tak samo udane jak wcześniej.
Gennadij Komada i Daniela Maleika
Prezentacja z mobilności uczniów w Chemnitz – kliknij