Aktualności
Technicy budownictwa i architektury krajobrazu na praktykach w Portugalii
Minęła już połowa pobytu uczniów CKZiU nr 1 na praktykach zagranicznych w Lizbonie, stolicy Portugalii. W ramach programu Erasmus + Akcja A1, Kształcenie i Szkolenia Zawodowe na miesięczny staż wyjechało 18 uczniów kształcących się w zawodach technik budownictwa i technik architektury krajobrazu.
Projekt odbywa się w ramach zatwierdzonego do realizacji wniosku „Europejska wymiana doświadczeń szansą na nowoczesną szkołę zawodową” i jest realizowany w Centrum od czerwca 2016r. Miejscami praktyk uczniów są przedsiębiorstwa architektoniczne, budowlane oraz ogrodnicze mające swoje siedziby w Lizbonie, Montijo oraz Sintrze.
Na początku swoich praktyk uczniowie odbyli szkolenie z anglojęzycznej wersji programu AutoCad, który jest wykorzystywany do opracowywania, wizualizacji, dokumentowania i udostępniania projektów zarówno budowlanych jak i architektury krajobrazu.
Technicy budownictwa zgodnie z programem praktyk zapoznają się z technologiami stosowanymi w robotach budowlanych z uwzględnieniem stanu surowego i wykończeniowego, tworzą szkice i rysunki w programie AutoCad, biorą udział w pracach projektowych, modernizacyjnych i remontowych na obiektach budowlanych. Miejscami ich praktyk są przedsiębiorstwa: Fidalgo Mineiro Architects, Antonio Oliveira Construction, Jorge Barreto Construction i Arte Urbana w Montijo, Gavinho Architecture & Interiors i Ecobuild Construction w Lizbonie.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu odbywają swoje praktyki w firmie Horto do Campo Grande w Lizbonie i Sintrze gdzie wykonują czynności związane z sadzeniem i pielęgnacją roślin, prace ziemne związane z budową i konserwacją małej architektury ogrodowej, biorą udział w projektowaniu i wykonywaniu ogrodów na obiektach prywatnych w okolicach Lizbony.
„Jestem pod wrażeniem organizacji praktyk oraz postawą i zaangażowaniem naszych uczniów” – mówi Jacek Kąsek – Dyrektor Centrum, który monitorował praktyki oraz pracę koordynatorów projektu. „Zagraniczne praktyki to nowe doświadczenie zawodowe uczniów oraz nie lada wyzwanie dla opiekunów, którzy pomimo wielu trudności świetnie zorganizowali pobyt. Należy pamiętać, że to Portugalia. ” – dodaje dyrektor.
Oto wywiad z uczniami „Budowlanki” przeprowadzony po drugim tygodniu ich praktyk w Portugalii:
Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w projekcie?
„Możliwość zdobycia doświadczenia oraz poprawy umiejętności językowych” – odpowiada zdecydowanie Karolina. „Wyjazd za granicę na praktykę to poznanie nowego kraju, kultury, poznanie wielu ciekawych zakątków, poznanie nowych technologii” – dodaje Paweł W.
„Do udziału w projekcie skłoniła mnie możliwość rozwoju osobistego i zawodowego” – mówi Kasia. „Praktyka zagraniczna to szansa na zdobycie doświadczenia i (…) nowej wiedzy z zakresu budownictwa” – dodaje.
Gdzie odbywasz swoje praktyki?
„Moim miejscem praktyk jest bardzo duże centrum ogrodnicze, które zajmuje się hodowlą roślin, drzew i krzewów, projektowaniem oraz kompletnym urządzaniem ogrodów” – mówi Karolina.
„Swoje praktyki odbywam w EcoBuild Construction, która zajmuje się budową nowoczesnych domów” – odpowiada Kasia. „Budynki są wznoszone za pomocą innowacyjnych materiałów, które w Polsce nie są stosowane” – wyjaśnia.
„A ja w biurze projektowym Fidalgo Mineiro” – dodaje Karol.
Czego uczysz się podczas praktyki zagranicznej i jakie umiejętności doskonalisz?
„Doskonalę umiejętności związane z renowacją budynków: murowanie, tynkowanie” – mówi Paweł
„Poznałem nową technologię wznoszenia domów ze styropianu” – mówi Łukasz. „Uczę się rozwiniętych funkcji programu AutoCAD” – dodaje Kamil W.
„Na praktykach jeżdżę do ogrodów i wykonuję tam prace pielęgnacyjne i biorę udział w tworzeniu ogrodów od podstaw, m.in. w najbogatszej dzielnicy Cascais. Praca jest bardzo ciekawa” – mówi Maciek. „Ostatnio uczyłem się jak zrobić system nawadniający dla roślin” – dodaje.
„Swoje praktyki odbywam w firmie projektowo-budowlanej i pracujemy przy renowacji mieszkania” – dodaje Wojtek.
„Uczę się AutoCAD’a i nowych technik projektowania” – mówi Daniela. „Doskonalę język angielski, gdyż głównie w tym języku się porozumiewamy z naszym opiekunem i innymi pracownikami naszej organizacji” – dodaje.
„Doskonalę swoje umiejętności w programie AutoCAD i uczę się odczytywać projekty budowlane – mówi Karol.
Czy podoba Ci się Portugalia? Co do tej pory zobaczyliście?
„Tak, Portugalia to bardzo piękny kraj, jest wiele ciekawych miejsc” – mówi Wojtek. „Zwiedziliśmy Sintrę, Cascais. Cabo da Roca, Algarvę. Widzieliśmy wiele przepięknych plaż i kąpaliśmy się w oceanie” – dodaje.
„Lizbona jest przepiękna, architektura niesamowita, a mentalność ludzi – zupełnie inna” – opowiada Karolina.
„Na Cabo da Roca są niesamowite klify wyrzeźbione przez fale oceanu. To nietypowe uczucie – stać na krańcu Europy.” – mówi Karol.
Czy poleciłbyś udział innym uczniom w projekcie?
„Oczywiście. Udział w projekcie jest bardzo ciekawym doświadczeniem i daje szansę na lepszą przyszłość” – mówi Kamil W.
„Uważam, że praktyka zagraniczna spowoduje, iż łatwiej będzie nam znaleźć pracę po powrocie do kraju” – mówi Wojtek.
W ramach programu kulturowego uczniowie zobaczyli Lizbonę ze słynnym Klasztorem Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, Torre de Belem, podziwiali widoki z Miradouro Sao Pedro de Alcantara, zwiedzili piękne zamki Sintry, najdalej na zachód wysunięty przylądek Europy Cabo da Roca, zobaczyli urokliwe Cascais, jedną z najbogatszych miejscowości Portugalii oraz słynne Boca de Inferno, Setubal, odbyli również wycieczkę na południe Portugalii gdzie odpoczywali na cudownych plażach skalistego Algarve – raju dla miłośników słońca i oceanu. Przed nimi jeszcze wiele kolejnych atrakcji.
W ramach tego samego projektu, w październiku, na miesięczną praktykę zawodową na Sycylię wyjedzie kolejna grupa uczniów CKZiU nr 1. Są wśród nich technicy analitycy, technicy żywienia i usług gastronomicznych oraz technicy usług fryzjerskich. Podczas wyjazdu uczestnicy projektu, oprócz odbywania praktyk, będą również realizowali program kulturowy. Zobaczą Etnę, Messinę, Parco Jalari, Palermo, Cefalu, Syrakuzy, Noto i Catanię.
Już wkrótce relacja z „Dnia Polskiego”, organizowanego przez naszych uczniów dla ich portugalskich przyjaciół. Będzie polska kiełbasa, krokiety i inne nasze narodowe specjały.
Więcej informacji i bezpośrednia relacja dzień po dniu, z pierwszego wyjazdu uczniów w ramach projektu „Europejska wymiana doświadczeń szansą na nowoczesną szkołę zawodową” na FB: https://www.facebook.com/CKZiUnr1wRaciborzu/?fref=ts
Iwona Niklewicz-Wróbel
Małgorzata Warwas
0 comments