Aktualności
Uczniowie Centrum na praktykach w Portugalii
Powoli dobiega końca pobyt uczniów CKZiU nr 1 na praktykach zagranicznych w północnej Portugalii.
Uczniowie kształcący się na kierunkach: technik budownictwa i technik ochrony środowiska wyjechali w ramach projektu „Mobilni i kreatywni na europejskim rynku pracy” realizowanego w Centrum od września 2017r w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ .
Projekt obejmuje okres 2-letni i zakończy się w maju 2019r. Wyjazd poprzedzony był przygotowaniem z języka portugalskiego i przygotowaniem kulturowym przeprowadzonym przez Portugalczyka mieszkającego w Polsce – pana Heldera Santos, dodatkowymi zajęciami z języka angielskiego oraz przygotowaniem psychologiczno-pedagogicznym.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa zgodnie z programem praktyk zapoznają się z technologiami stosowanymi w robotach budowlanych z uwzględnieniem stanu surowego i wykończeniowego, tworzą szkice i rysunki w programie AutoCAD, biorą udział w pracach projektowych, modernizacyjnych i remontowych na obiektach budowlanych. Miejscami ich praktyk są w firmy budowlane i architektoniczne : Nilconstruções-Sociedade De Construções De Nil, Lda. i Ribeiro da Silva & Ca Lda,
Technicy ochrony środowiska odbywają swoje staże w laboratoriach przedsiębiorstw: Estamapria Pinto oraz Fusao Print zajmujących się produkcją tkanin i wytwarzaniem nadruków na ubraniach. Uczniowie wykonują badania związane z testowaniem przydatności tkanin i nadruków do użycia, odporności na wybielanie i ścieranie I czyszczenie.
Przedstawiamy fragment wywiadu z technikami budownictwa ( B ) oraz technikami ochrony środowiska ( O ) biorącymi udział w praktykach:
Dlaczego zdecydowaliście się na miesięczną praktykę zagraniczną w Portugalii?
O – „Lubię podejmować ryzykowne decyzje w swoim życiu i uważam, że wzięcie udziału w tym projekcie było idealna okazją ku temu oraz ogromną szansą dla mojej kariery zawodowej” – mówi Natalia.
B – „Zdecydowałem się na udział w praktykach zagranicznych ponieważ dają większe możliwości rozwoju – zapoznanie z obcym językiem i tutejszą kulturą, oraz nabycie nowych umiejętności zawodowych, innych niż w Polsce”- mówi Kacper.
Czy uważasz, że praktyki zagraniczne są potrzebne?
B – „Uważam, że są potrzebne, według mnie każda osoba powinna mieć szansę uczestniczenia w takich praktykach z powodu możliwości poznania systemu pracy w innym kraju” – mówi Mateusz.
B – „ Myślę, że są potrzebne przede wszystkim po to by w przyszłości móc łatwiej znaleźć pracę” – dodaje Tomek.
O – „Uważam, że praktyki te są bardzo potrzebne, choćby dlatego, że mogą stanowić cel dla młodych ludzi, aby starali się o swoje wyniki w szkole i uczyli się języków obcych, jest to również okazja by w przyjemny sposób łączyć pracę zawodową z poznawaniem kultury” – mówi Natalia.
Czego uczysz się podczas praktyki zagranicznej i jakie umiejętności doskonalisz?
B – „Uczę się organizacji pracy i stanowisk na budowie, obsługi urządzeń i maszyn budowlanych” – mówi Mateusz.
B – „Jako technik budownictwa część czasu spędziłem na budowie wykonując prace ogólnobudowlane i wykończeniowe, a cześć w biurze projektowym doskonaląc swoje umiejętności projektowania, sporządzania dokumentacji technicznych” – mówi Igor.
O – „Przede wszystkim doskonalę język angielski, a w laboratorium w którym pracuję mam możliwość nauczenia się wielu nowych, interesujących rzeczy, od sporządzania różnych roztworów chemicznych po badanie tkanin i ich oddziaływanie na skórę człowieka” – mówi Paulina.
B – „Podczas mojej praktyki korzystam z programu AutoCAD, uczę się zasad projektowania budynków i budowli. Poprawiam tez swoje umiejętności w zakresie kosztorysowania” – mówi Zosia.
O – „ W trakcie swojej praktyki uczę się przeprowadzania różnorodnych testów na materiałach, które w późniejszej fazie trafiają do obróbki. Testy te polegają na sprawdzeniu rozciągliwości materiału, podatności na ścieranie oraz na ocenie wpływu kwasów, zasad i wody ze środków piorących na rożne rodzaje materiałów” – mówi Sandra.
Co podoba Ci się najbardziej w Portugalii? Co wzbudziło Twoje zainteresowanie?
B – „Portugalia jest bardzo pięknym krajem z ciekawą kulturą, poza tym to na pewno zabytki i historia, która jest moim zdaniem bardzo interesująca. Rzeczą o której nie wolno nie wspomnieć to pozytywne nastawienie mieszkańców” – mówi Igor.
B – „W Portugalii najbardziej podoba mi się styl życia Portugalczyków i to, że wszyscy są bardzo mili, serdeczni i uśmiechnięci. Chciałbym zostać tu dłużej, albo w przyszłości tutaj wrócić”– dodaje Patryk.
O – „Ja zakochałam się w azulejos – motywie ozdobnych płytek ceramicznych które występują wszędzie: na domach, stacjach metra, nawet w kościołach, są przepiękne” – śmieje się Natalia.
B – „Pobyt nad wzburzonym oceanem – niesamowite wrażenie” – dodaje Zosia.
Czy poleciłbyś udział innym uczniom w projekcie?
B – „Oczywiście, ze tak. Należy pamiętać, ze nie każdy ma taką możliwość, dlatego trzeba z takich rzeczy korzystać, ponieważ możne to mieć wielki wpływ na nasza karierę zawodową w przyszłości oraz jest to świetne doświadczenie. Kolejnym uczestnikom wyjazdu mogę powiedzieć ze taki wyjazd jest nie lada przeżyciem i warto się o tym samemu przekonać” – mówi Igor.
B – „Jak najbardziej, warto starać się o to ze wszystkich sił aby móc tu przyjechać, to są niezapomniane chwile” – dodaje Kacper.
Co mógłbyś poradzić kolejnym uczestnikom wyjazdu?
B – „Mógłbym poradzić żeby zabrali ze sobą dobry humor, dużo sił i nie szeptali w towarzystwie, bo Portugalczycy tego nie lubią” – śmieje się Paweł.
B – „Polecam udział z całego serca. To przygoda, którą będziemy pamiętać do końca życia. Myślę, że tu nie ma co radzić, tylko zgłaszać się do projektu i cieszyć się z takiej okazji” – dodaje Zosia.
Oprócz realizacji praktyk uczniowie zwiedzają Portugalię, uczestniczą w programie kulturowym i aktywnie spędzają czas na szaleństwach w basenie, grze w piłkę, na terytorium swojej rezydencji.
W ramach programu kulturowego uczniowie zwiedzili Bragę z pierwszą stolicę Portugalii – Guimarães, Viana do Castelo z i Ponte de Lima, podziwiali z wody i z powietrza klimatyczne Porto, zwiedzili przepiękny Park Narodowy Peneda-Gerês, byli na granicy portugalsko-hiszpańskiej A niedługo zobaczą jeszce Aveiro – portugalską Wenecję i Esposende nad samym oceanem.
Już wkrótce relacja z Dnia Polskiego organizowanego przez naszych uczniów dla ich portugalskich przyjaciół. Jak zwykle będą polskie specjały: rosół, krokiety, racuchy, polska kiełbasa i pierogi.
Małgorzata Warwas
Więcej informacji o trwających obecnie praktykach zagranicznych i bezpośrednia relacja na:
https://www.facebook.com/pg/Mobilni-i-kreatywni-Portugalia-250031888872526/posts/
0 comments